Camilerde Alternatif Isınma Yöntemleri

Gelişen teknolojinin sayesinde artık bir çok yerde ısınma yöntemleri oldukça gelişmiştir. Özellikle de camilerin büyüklüğü ve yapısı açısından ısınma problemi büyük bir sorun oluşturmaktadır. Cemaatin konforu da düşünülerek ibadeti gerçekleştirmek isteyen insanların sağlıkları açısından bir problem yaşamamaları konusunda cemaat en uygun hizmeti verebilmeyi amaçlamıştır. Abdest alacakları alanların her türden insana uygun şekilde tasarlanması çok önemlidir.

Vaaz sırasında imamın sesinin yüksek ve net çıkması planlanarak kaliteli ses sistemleri kullanılmaktadır. Bunun yanında insanların huzur bulabileceği bu yapıların dizaynı ve aydınlık ferah yapısı göz önünde bulundurularak tasarlanması gerekmektedir. Camilerin en önemli sıkıntılarından biri olan özellikle de kış aylarında ibadet yapan insanların namaz sırasında ya da sonrasında üşümemeleri için cami zeminlerine ısıtma sistemleri döşenmektedir.

            Camilerin ısınma yöntemleri gelişen teknolojiyle de üçe ayrılır. Bunlardan bir tanesi borulu yerden ısıtmadır. Kazan ve sağlam borular kullanılmasından dolayı maliyetli bir iştir. Ancak kurulduğunda caminin her yerini aynı anda ve aynı derecede ısıtabilecek, caminin her yerini sıcak tutabilecek bir sistemdir. Yaklaşık elli yıldır tercih edilen bir yöntemdir. Geniş zamanda ısındığı için anında etkili olmaz. Isıtma işlemine daha önceden kazan yakılarak başlanır ve camii için ayrı bir proje gerektirir.

Camilerin ısınma yöntemlerinden ikinci ve etkili sistemlerden biri de elektirikli yerden ısıtmadır. Diğerine göre daha kolay ve daha çabuk ısınma sağlar. Ayrıca maliyeti açısından daha ucuzdur ve anında ısıtabilme özelliği olduğundan aralıklı olarak sık sık kullanılabilir. Son ve en etkili yöntem ise teknolojik ısıtmadır.Camilerin ısınma yöntemlerinden en ucuzu, en etkilisi ve doğa dostu olması açısından çok kullanılan yöntemler arasında en önde gelir. Karbon filmle yerden ısıtma sistemi kullanılır. Kurulumu basit proje gerektirmeyen bir yöntemdir. Hızlı bir şekilde ısınarak camiyi çok kısa bir sürede insanların vücut sıcaklığına uyumlu dereceye kadar getirebilir ve güvenilir bir yöntemdir.

Soğuk kış aylarında insan sağlığı çok önemlidir. Bu aylarda bağışıklık sistemizin daha zayıf olmasından kaynaklı ibadet yerlerimizin ısılarının insan vücuduna göre uyumlu olması çok önemlidir. Bu ısınma yöntemleri sayesinde güvenli bir şekilde ibadetlerinizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

One Response

  1. Sedat Yiğit 30 Mayıs 2015
  2. Pingback: buket 2 Eylül 2015

Leave a Reply